Loading

Programm

https://libertas.ee/wp-content/uploads/2016/11/christian-drug-rehabilitation-570x400.jpg

12 sammuline programm

12 sammuline e. Minnesota-tüüpi taastumisprogramm on eelmise sajandi kolmekümnendatel-neljakümnendatel aastatel USA-s praktikute poolt väljatöötatud sõltvusest vabanemise mudel. Kui alguses kasutasid seda ainult alkohoolikud eneseabirühmades, siis alates viiekümnendatest võtsid selle oma kasutusse ka eesrindlikud alkosõltuvuskliinikud. See on kogu maailmas praktiseeritav sõltuvuse ravi vorm, mis on kliiniliselt tõestatud kui kõige efektiivsem omasuguste seas.

Tavaliselt arvatakse, et taastumisele saabuv patsient peab olema motiveeritud. See on osaliselt tõsi, kuid praktika näitab ka seda, et ravile saabunud patsiendis alguses n.ö. teisesed põhjused (survestamine lähedaste poolt või perekonna, kodu või töökoha võimalik kaotus) võivad programmi edenedes muutuda tema isiklikuks motivatsiooniks. Kaine ja aus vaade oma eelnevale elule võib patsiendis tekitada kahtlused, et tal siiski võib olla sõltuvusprobleem.

Raviprogrammi pikkuseks võib olla 0,5-2 aastat. Sellest esimesed 3 kuud on programmi intensiivne periood ja järgnev aeg järelravi. Ravi võib alata koheselt, pärast esimest loengut, kus tutvustatakse haigust, programmi ja keskust või siis hiljem, kui patsient seda soovib. Teraapia toimub 1-3 korda nädalas õhtupoolikuti (et patsient ei peaks katkestama töölkäimist) a’ 2,5 -3 tundi 12 nädalat järjest. Pärast seda jätkub taastumisprogramm 1 kord nädalas ca 2 tunnise järelteraapiana.

Taastumisprogrammi tulemusena peab patsiendil tekkima harjumus vähem juua või kainelt elada. 12 sammu programmi üheks eeliseks teiste samalaadsete seas on abivõrgustiku teke, kellele patsient saab hiljem raskuste tekkimisel toetuda, et mitte vanasse tarvitamismustrisse tagasi langeda.

Programm sisaldab ka patsiendi ja tema lähedaste soovi korral kuni 2-te teraapiakorda lähedastele. Esimesel korral tutvustatakse keemilist sõltuvust üldiselt ja teisel korral kaassõltuvust ning lühidalt ka võimalusi, kuidas sellest vabaneda ja patsienti tema vabanemisprotsessis tulemuslikumalt ja ennast kahjustamata toetada.

Võta ühendust